Jacek: +48 690-384-563 | Damian: +48 690-384-558 biuro@trelem.eu

Groch żółty z Ukrainy

Czyli spożywczy fenomen z Ukrainy

Groch żółty z Ukrainy jest członkiem rodziny roślin strączkowych, którego definiują wyłącznie superlatywy. To bezsprzecznie jedno z najlepszych źródeł przyswajalnego białka zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Właściwości odżywcze i zdrowotne grochu zaskakują – dostarcza niezbędnej porcji węglowodanów i błonnika, który świetnie reguluje pracę układu trawiennego.

Ponadto groch żółty doskonale uzupełnia składniki mineralne, m.in. magnez, potas, żelazo czy wapń, jak również chroni układ nerwowy i łagodzi skutki stresu dzięki witaminom z grupy B. Kształt, barwa i wielkość nasion to indywidualne cechy każdej odmiany.

Skontaktuj się! biuro@trelem.eu

Dlaczego w składzie pasz dla zwierząt znajdują się rośliny strączkowe? Oprócz korzyści prozdrowotnych wskazuje się na optymalizację parametrów tuczu i satysfakcjonujące wyniki hodowlane w gospodarstwach, a także dobrą politykę cenową – groch żółty z Ukrainy w naszej ofercie jest dostępny w bardzo przystępnej kwocie.

groch żółty z ukrainy

Groch żółty z Ukrainy – roślinny substytut mięsa

Rośliny strączkowe są bardzo istotnym elementem rolnictwa zarówno konwencjonalnego, jak i ekologicznego. Ich uprawa wiąże się z ogromnym wpływem dodatniego bilansu substancji organicznych na glebę, dlatego groch żółty z powodzeniem hodowany jest na Wschodzie, gdzie wciąż zwiększane są areały tego gatunku w zależności od kierunku uprawy i wykorzystania, tj. odmiany na paszę, jadalne, na zielonkę czy jako suche nasiona.

W gastronomii roślina cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim dzięki ogromnemu potencjałowi, jaki wykazuje względem kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Groch żółty od dawna słusznie nazywany jest roślinnym substytutem mięsa – jego składniki odżywcze są znakomitym komponentem codziennej diety konsumentów. Co więcej, duńscy naukowcy udowodnili, iż groch syci bardziej niż mięso oraz sprzyja procesowi odchudzania.

Uprawa grochu a żywienie zwierząt gospodarskich

Deficyt białka paszowego to jeden z głównych problemów agrarnych w krajach Unii Europejskiej. Dlatego import roślin bogatych w białko, szczególnie z Ukrainy, pozwala uzupełniać ich niedobory na polskim rynku. Możliwości wykorzystania roślin strączkowych, w tym grochu żółtego, w przemyśle czy z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt, wiążą się z aktywną promocją ich uprawy. Nasiona grochu to świetna alternatywa w ramach dostarczania białka w żywieniu drobiu, trzody chlewnej czy bydła.

Wielokrotne analizy przydatności żywieniowej wskazują, iż ziarna roślin strączkowych charakteryzuje wysoka zawartość białka, wahająca się od ok. 22% w przypadku nasion grochu do aż 40%! Groch żółty z Ukrainy jest odpowiednio zbierany, przechowywany we właściwie przystosowanych pomieszczeniach, suszony i przygotowywany do eksportu.

Według ekspertów najkorzystniejszy rezultat produkcyjny w żywieniu zwierząt gospodarskich uzyskuje się przy stosowaniu mieszanek, które nie wykluczają śruty sojowej, niemniej zawierają znaczne ilości grochu żółtego oraz innych roślin strączkowych. Na potrzeby przemysłu paszowego w Polsce importujemy najlepszy groch żółty, wyróżniający się wysoką wartością biologiczną.

Gleby o mocnym odczynie obojętnym, umiarkowanie wilgotne i zasobne w próchnicę, głębokość siewu 6-8cm, rozstaw rzędów o parametrach 12-20 cm: to tylko niektóre z wymagań, dotyczących uprawy grochu. To roślina, która ma ogromne znaczenie gospodarcze oraz jest jednym z elementarnych warzyw przetwóczych. Długa, wilgotna i chłodna wiosna to dla grochu idealne okoliczności meteorologiczne.

Wysokość i jakość plonów grochu żółtego jest zależna przede wszystkim od warunków klimatycznych, stosowanych przez rolników zabiegów agrotechnicznych, właściwości poszczególnych odmian, pH gleby oraz zasobności odżywczych gleby, dlatego produkcja na Ukrainie zasługuje na uwagę, spełniając najważniejsze kryteria hodowlane.