Jacek: +48 690-384-563 | Damian: +48 690-384-558 biuro@trelem.eu

Kukurydza z Ukrainy

Czyli wschodni import agrarny

40% – za tyle odpowiada Ukraina w kwestii importu zbóż na teren Unii Europejskiej. Import kukurydzy z Ukrainy utrzymuje stałą tendencję, jeśli chodzi całą jego strukturę. 82,31% to wynik, który dotyczy importu kukurydzy, oprócz pszenicy, jęczmienia i pozostałych roślin uprawnych. Dzięki obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku umowie handlowej między Ukrainą a Unią Europejską, krajowi przyznane zostały kontyngenty ze zniesionym cłem na niektóre produkty rolne, w tym kukurydzę.

Roślina jednoroczna, osiąga wysokość do 2,5 m, choć rekordowe uprawy zanotowały nawet do 6 m, jedno z najlepszych źródeł składników odżywczych, mineralnych oraz witamin z grupy B, C, D, E oraz K – kukurydza z Ukrainy jest doskonałym produktem, zawierającym mnóstwo węglowodanów, białka oraz ok. 5% tłuszczu i stanowiącym podstawę w żywieniu zwierząt gospodarskich.

Skontaktuj się! biuro@trelem.eu

Hodowcy decydują się na import kukurydzy z Ukrainy ze względu na najwyższą wartość energetyczną spośród wszystkich zbóż, jak również na strawność jej ziaren, szacowaną na ponad 85%.

kukurydza z Ukrainy

Zboża paszowe – zalety kukurydzy

19 mln ton – tyle w poprzednim roku wyniósł ukraiński eksport kukurydzy. Mimo niskiej zawartości białka w każdym sezonie zauważa się wzrost sprzedaży ziaren, na co największy wpływ ma potencjał w kiszeniu materiału paszowego. Zdarza się, iż rolnicy wprowadzają kiszonki typu CCM, czyli corn-cob-mix – przetworzone i rozdrobnione kolby kukurydzy, niemniej wciąż do najpopularniejszych należy kiszone wilgotne ziarno rośliny.

Stosując mieszanki z kiszonym ziarnem kukurydzy, hodowcy wpływają na poprawę warunków środowiska. W jaki sposób? Otóż kiszonki zmniejszają pylistość paszy. Ponadto obniżają pH paszy, dobrze działając na metabolizm zwierząt. Co więcej, znacznie ograniczają rozwój jałowej flory bakteryjnej w ich przewodzie pokarmowym.

Żywienie zwierząt paszą kukurydzianą jest efektywne, czego po przeprowadzeniu badań i wyciągnięciu odpowiednich wniosków, dowodzą naukowcy.

  • znacznie lepsze efekty w aspekcie produkcyjnym tuczników – znikoma liczba trudnostrawnych frakcji włókna pokarmowego,
  • dobra strawność wybranych frakcji włókna pokarmowego,
  • wzrost energetyczny procesu metabolicznego w mieszankach,
  • poprawa wartości tucznej i mięsnej zwierząt hodowlanych,
  • znaczne obniżenie kosztów żywienia zwierząt hodowlanych.

Kukurydza z Ukrainy to znakomity komponent mieszanek żywieniowych dla zwierząt, dlatego coroczny wzrost wyników importowo-ekspertowych na nikim już nie robi wrażenia. Co więcej, prognozowana jest permanentna tendencja wzrostowa.

Ukraina – lider światowego eksportu zbóż

Import kukurydzy z Ukrainy i jego imponujące wyniki przyczyniły się do sytuacji, w której na światowym rynku agrarnym role na podium zaczęły ulegać zmianie. Wysoka jakość upraw, świetne warunki klimatyczne i dobre ceny to powody, dla których rolnicy ze Wschodu zostali zauważeni w międzynarodowym środowisku, w którym prym pod względem eksportu kukurydzy wiodą przede wszystkim Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia i poszczególne kraje Unii Europejskiej. Na liście najważniejszych odbiorców zbóż należą m.in. kraje Unii Europejskiej, tj. Hiszpania (2,4 mln ton importowanej kukurydzy) oraz Holandia (2,2 mln ton).

Import kukurydzy – wyniki od początku sezonu:

  • Ukraina: 5,647 mln ton (60,7%),
  • Rosja: 885,94 tys. ton,
  • Brazylia: 854,73 tys. ton,
  • Kanada: 611,88 tys. ton,
  • USA: 503,23 tys. ton.

Importowana kukurydza z Ukrainy ma szerokie spektrum zastosowania, m.in. w przemyśle spożywczym, paszowym czy browarniczym. Poddane procesowi mielenia wykorzystywane są do produkcji mąk, kaszek, chlebów, herbatników czy makaronu. Z ziarniaków powstają płatki oraz wyciskany jest olej kukurydziany. Istnieją również odmiany, które przeznacza się do prażenia popcornu, bezpośredniego spożycia (ziarna preparowane) czy konserwacji.