Jacek: +48 690-384-563 | Damian: +48 690-384-558 biuro@trelem.eu

Pszenica z Ukrainy

Importowe TOP3

Konkretny wybór zbóż wysiewanych w gospodarstwach na Wschodzie jest determinowany profilem produkcyjnym danej uprawy. Z racji niesłabnących wyników eksportowych, ukraińscy hodowcy stawiają między innymi na pszenicę, którą rolnicy z całej Europy importują w celu implementacji zboża do diety żywieniowej zwierząt. Warto zwrócić uwagę, iż wartość pokarmowa pszenicy ma ogromne znaczenie w ich diecie – nie należy lekceważyć poszczególnych komponentów pasz oraz składu biochemicznego zboża.

Trzecie miejsce w produkcji zbóż na całym świecie nieprzerwanie należy do pszenicy – tuż przed nią znajduje się jęczmień oraz kukurydza. Żyzne i urodzajne gleby u naszych wschodnich sąsiadów powodują, iż import pszenicy z Ukrainy co sezon notuje wysokie wskaźniki.

Skontaktuj się! biuro@trelem.eu

Zazwyczaj w pierwszych czterech miesiącach sezonu eksport osiąga imponujące wyniki: wzrost o 10% do 8,5 mln ton. Ponadto pszenica z Ukrainy pod względem jakościowym i dzięki korzystnej polityce cenowej zdobywa uznanie również na Bliskim i Dalekim Wschodzie – znacząco zwiększyła się sprzedaż ziaren do Filipin, Bangladeszu, Libii czy Libanu.

pszenica z ukrainy

Pochodzenie europejskiego importu pszenicy:

  • Mołdawia: 426,809 tys. ton,
  • Ukraina: 319,415 tys. ton,
  • USA: 177,958 tys. ton,
  • Kanada: 168,351 tys. ton,
  • Rosja: 107,007 tys. ton.

Import pszenicy z Ukrainy a światowy bilans zbóż

Pszenica z Ukrainy idzie na rekord. Biorąc pod uwagę to, z jakim wynikiem kończyły się poprzednie sezony, eksperci przewidują, iż w sezonie bieżącym jej całkowita podaż ma wynieść ok. 990 mln ton, z największym przeznaczeniem ziaren na paszę dla zwierząt hodowlanych. Wzrost produkcji pszenicy to analogicznie większy eksport. Ukraina razem z Rosją i Unią Europejską odpowiadają za 44% światowego handlu pszenicą, co czyni nasz region liderem.

Ziarno pszenicy uważane jest za najbardziej wartościowe zboże do produkcji pasz, zawierające białko i mocno koncentrujące energię związaną z wysoką zawartością skrobi w suchej masie ziarna. Pszenica to pasza, która wykazuje łatwą strawność, przeznaczona jest do żywienia wszystkich zwierząt, co zdecydowanie obniża koszty hodowli. Ponadto może stanowić jedyny komponent zbożowy w danej mieszance paszowej, jednak rekomendowane jest parowanie pszenicy z innymi składnikami.

Import pszenicy z Ukrainy i wykorzystanie ziarna w żywieniu zwierząt to całe spektrum zalet:

  • spełnienie podstawowych i indywidualnych potrzeb pokarmowych zwierząt hodowlanych,
  • aktywacja właściwego funkcjonowania przewodu pokarmowego – wykorzystanie paszy, zwiększenie masy zwierząt,
  • polepszenie ukrwienia i persytaltyki jelit zwierząt,
  • zwiększenie odporności zwierząt.

Pszenica z Ukrainy – specyfikacja ziarna

Ziarno pszenicy zawiera ok. 60% skrobi oraz 1,7% tłuszczu surowego. Ilość białka waha się w zależności od konkretnej odmiany i charakteru uprawy. Co więcej, pszenica jest bogata w fosfor, witaminy E, B1 oraz B6, co korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt.

Ziarno podaje się zazwyczaj w ilości 40-50% składu mieszanki paszowej – to optymalny wskaźnik żywieniowy w hodowlach, rekomendowany przez doświadczonych rolników. 500–1000 µm to preferowana wielkość rozdrobnienia ziaren, ponieważ zbyt duże może powodować brak apetytu u zwierząt.

Co więcej, niezwykle cennym produktem ubocznym przerobu pszenicy są otręby pszenne, które są bogatsze o włókna surowe, białko, tłuszcze i składniki mineralne, z kolei zawierają znacznie mniej skrobi. Traktowane jako komponent dietetyczny w żywieniu zwierząt hodowlanych.