Jacek: +48 690-384-563 | Damian: +48 690-384-558 biuro@trelem.eu

Soja z Ukrainy

Roślina nadzwyczajna

I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Soja jest produktem wyjątkowym, o czym wiedzą nie tylko weganie i wegetarianie, ale wszyscy ci, którzy kiedykolwiek próbowali przełamać kulinarne stereotypy. To najbogatsze źródło fitoestrogenów w diecie człowieka oraz doskonały produkt wykorzystywany do hodowli zwierząt. Mleko sojowe, sos sojowy, tofu czy tempeh to tylko niektóre przykłady produktów ze sklepowej półki, które powstają dzięki soi i przy okazji rewolucjonizują rynek gastronomiczny.

Sukces w uprawie soi zależny jest od wyboru właściwej odmiany, odpowiednich warunków glebowych i klimatycznych. To roślina zdecydowanie ciepłolubna, dlatego już pierwsze przygruntowe przymrozki mogą ją uszkodzić. Niestabilność warunków atmosferycznych wywołuje silny stres u soi. Potrzebuje dużo słońca przede wszystkim w pierwszych okresach rozwoju oraz w okresie kwitnienia. Oprócz tego ma bardzo dobre geny – jest przystosowana do tymczasowych niedoborów wody, ma silnie rozwinięty system korzeniowy, a łodygi, liście i strąki chronią ją przed nadmiernym parowaniem.

Skontaktuj się! biuro@trelem.eu

Co więcej, soja ma ogromny wpływ na redukcję szkodników pasożytujących na zbożach, a gleba po niej jest świetnym stanowiskiem na uprawę pszenicy czy pozostałych zbóż. Najlepsze plony uzyskiwane są na czarnoziemach, glebach brunatnych, lessach, czarnych ziemiach oraz glebach wilgotnych. Rolnicy ze Wschodu są zgodni – uprawa soi niesie ze sobą wyłącznie korzyści:

  • zaopatruje gospodarstwa w białko,
  • wzbogaca płodozmian,
  • użyźnia glebę,
  • poprawia strukturę gleby,
  • oszczędza środowisko.

soja z ukrainy

Soja z Ukrainy – roślinny potencjał ze Wschodu

Ukraińskie rolnictwo to najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki, notująca coraz lepsze wyniki na rynku. Kraj znajduje się w europejskiej czołówce pod względem dysponowania powierzchnią użytków rolnych i nie zamierza spocząć na agrarnych laurach.

Soja z Ukrainy zdecydowanie wpływa na wyniki podaży oleju i śruty sojowej, co więcej – odpowiada na zapotrzebowanie produktowe kontrahentów z całego kontynentu. Doskonale zaspokaja zarówno popyt eksportowy, jak i wewnętrzny. Ziarno soi z Ukrainy jest niezwykle wartościowe na rynku, o czym świadczą liczby, a te są imponujące. Produkcja w ciągu ostatniej dekady wzrosła pięciokrotnie, natomiast słupki eksportowe aż sześciokrotnie. Roczne zbiory osiągają wyniki wahające się w granicach 4-4,5 mln ton, co w w skali kraju uważane jest za rekordowy rezultat.

Import soi z Ukrainy odbywa się całorocznie. Ziarno dostarczamy naszym Klientom terminowo, pakowane w worki typu BIG BAG o łącznej masie 1000-1200 kg. Ceny soi zależne są od bieżących notowań giełdowych oraz sytuacji w porcie w Odessie.

Olej sojowy z Ukrainy – co go wyróżnia?

Import oleju sojowego z Ukrainy prowadzimy wyłącznie we współpracy ze sprawdzonymi gospodarstwami rolnymi, w których produkty powstają w myśl zasady „non GMO”. Charakteryzują się wysoką wartością energetyczną, korzystnie wpływają na strawność oraz zawierają liczne kwasy nienasycone, właściwe dla zwierząt. Olej sojowy z Ukrainy to znakomity komponent, wspierający proces natłuszczania paszy, zwiększający przyrost zwierząt oraz wpływający na oszczędność mieszanki pasz.

Ponadto doskonale wpływa na smak i konsystencję paszy, która staje się głównym składnikiem diety zwierząt hodowlanych, eliminując przy tym ryzyko wystąpienia u nich chorób układu oddechowego dzięki niskiemu poziomowi pylenia.

Nasi Klienci zgodnie potwierdzają świetne właściwości oleju – jest czysty, poddany precyzyjnej filtracji, klarowny i skuteczny.

Śruta sojowa z Ukrainy – 158 mln ton w roku!

Tyle wynosi światowa produkcja, z czego 2,2 mln ton wynosi import soi z Ukrainy do Polski, w tym 90% dotyczy śruty sojowej. Eksperci szacują, iż w dalszej perspektywie gospodarstwa rolne ze Wschodu mogą sięgnąć po zdumiewający wskaźnik nawet 8 mln ton! Produkt wyróżnia wysoka zawartość pełnowartościowego i dobrze strawnego białka, zawierającego aminokwasy, składniki mineralne oraz mnóstwo witamin.

Import śruty sojowej z Ukrainy z roku na rok rośnie, zwiększa się także zapotrzebowanie hodowców na produkt. Specjaliści sądzą, że wśród pasz białkowych dla bydła jest bezkonkurencyjna.

Śruta sojowa z Ukrainy przez wielu Klientów została nazwana fenomenem, który poprawia wyniki i zyski z prowadzenia hodowli. To jedno z najcenniejszych źródeł białka roślinnego, znacznie wpływające na rozwój i stan zdrowia zwierząt.